Młodzież



Osoba w kryzysie za szybą, na której są krople deszczu.

2. Rozglądam się: Czym jest kryzys psychiczny


Kryzys psychiczny to trudna sytuacja, z którą ktoś nie jest w stanie sam sobie poradzić. Jeśli osoba w kryzysie nie uzyska profesjonalnej pomocy, może on doprowadzić do zagrożenia życia lub zdrowia.

Jak możesz rozpoznać kryzys?

  • PRZYTŁOCZENIE. Na pewno nieraz czułaś/łeś, że w Twoim życiu jest Ci ciężko. Kryzys zaczyna się wtedy, kiedy zaczynasz czuć, że dana sytuacja staje się trudna do wytrzymania, a życie wydaje się nie do zniesienia.
  • BEZSILNOŚĆ. Możesz mieć poczucie, że nie potrafisz sobie pomóc. Odnosisz wrażenie, że przestajesz sobie radzić z wymagania otoczenia (rodziny, szkoły).
  • DOŚWIADCZENIE. Do kryzysu może prowadzić zarówno jakaś pojedyncza, trudna sytuacja (może brałeś udział w wypadku samochodowym, po którym jesteś jakiś nieswój?) lub trwające dłużej trudne do poradzenia sobie rzeczy (Twoi rówieśnicy dokuczają Ci, a może rodzice ciągle się kłócą i nie interesują tym, że coraz rzadziej bywasz w szkole?).
  • NIC NIE DZIAŁA. Masz wrażenie, że jest Ci już tak trudno, że wszystkie sposoby radzenia sobie, których do tej pory używałaś/łeś, już nie pomagają, problemy Cię przytłaczają. Możesz czuć lęk, niepokój i myśleć, że nie da się wyjść z tej sytuacji.
  • DYSOCJACJA. Natłok emocji i problemów w Twojej głowie jest tak duży, że czasem masz ochotę zrobić sobie krzywdę, żeby choć na chwilę poczuć się lepiej. Nie masz siły na nic, więc opuszczasz lekcje lub jesteś na nich tylko ciałem. Czujesz się tak źle, że przestajesz się odzywać do znajomych, unikasz spotkań z przyjaciółmi, żeby nie zorientowali się, że sobie nie radzisz. Przestają cieszyć Cię Twoje pasje, a w głowie pojawiają się czasem myśli, że tylko śmierć mogłaby Cię od tego uwolnić.

Kryzys to ciężka sytuacja wymagająca wsparcia innych. Nie jest słabością prosić o pomoc dla siebie czy innych, gdy zabraknie nam sił na radzenie sobie. Coraz więcej młodych osób doświadcza kryzysu, dlatego tak ważne jest, aby umieć go rozpoznać i poprosić dorosłych o wsparcie. Brak pomocy czasami kończy się tragicznie.


Rozejrzyj się wokół siebie (w szkole, w internecie, na imprezach). Czy ten opis pasuje do kogoś z Twoich bliskich lub dalszych znajomych? Jeśli nadal masz wątpliwości, sprawdź, jak objawia się kryzys oraz gdzie szukać wsparcia.



Logo strony

DOŁĄCZ DO NASZEGO PROGRAMU I NAUCZ SIĘ:

Jak rozpoznawać emocje u siebie i innych? Jak je nazywać i wyrażać?
Co robić w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych?
Jak mądrze o siebie dbać i wspierać osoby w swoim otoczeniu?


Stowarzyszenie Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa

Stowarzyszenie
Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa
ul. Posag 7 Panien 16/181
02-495 Warszawa
kontakt@psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl


© All rights reserved. Designed by Maciej Satkiewicz & Beruf

Do góry