Młodzież



Młoda kobieta na spacerze rozgląda się.

1. Rozglądam się: Uważność

Uważność a mentalizacja


Uważność (z ang. mindfulness) to zdolność/praktyka do bycia chociaż przez chwilę w pełni świadomym tego, czego doświadczam bez oceniania, unikania czy ignorowania tego, co się ze mną dzieje. Mentalizacja pozwala nam zrozumieć, że zachowanie nas samych, ale też innych osób, jest wynikiem naszych uczuć, myśli, potrzeb czy przekonań.

Zacznijmy od małego ćwiczenia: 

  1. Wyobraź sobie, że stoisz na ulicy pełnej ludzi, w pełnej zgiełku i hałasu. Zamykasz oczy – co się wtedy z Tobą dzieje? Co czujesz, jakie myśli się u Ciebie pojawiły? Jak reaguje Twoje ciało?
  2. A jeśli trudno Ci to sobie wyobrazić, to możesz… zrobić to teraz — usiądź tam, gdzie jesteś, zamknij oczy – czego doświadczasz? Nazwij swoje uczucia, złap pojedyncze myśli. Zobacz, czy masz jakieś napięcia w ciele i jeśli tak, to gdzie. A może masz jakąś potrzebę? Oddychaj przez chwilę spokojnie i równomiernie, i skup się tylko na sobie. 

To małe ćwiczenie jest właśnie praktyką uważności.

Czym jest uważność?

Uważność wywodzi się z tradycji buddyjskich i hinduskich. Prof. Jon Kabat-Zinn studiował uważność pod okiem kilku nauczycieli buddyjskich. Jako profesor na wydziale medycznym Uniwersytetu Massachusetts w późnych latach 70. opracował program o nazwie Redukcja Stresu Oparta na Uważności (MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction) w leczeniu przewlekłego bólu. I w ten sposób wprowadził termin i praktykę uważności do kultury zachodniej. 

Jak zacząć praktykować uważność? Wykorzystaj jedną z trzech metod:

METODA 1 

Usiądź wygodnie (lub się połóż). Na początek możesz zamknąć oczy. Nigdzie się nie spiesz – daj sobie na początek 5-10 minut. I skup się tylko na oddechu. Oddychaj normalnie, nie zmieniaj oddechu na głębszy/płytszy, po prostu obserwuj, jak oddychasz. Będą przychodziły różne myśli, uczucia. Na początek się skup tylko na swoim oddechu – pozwól, żeby te uczucia były jak morskie fale. Żeby sobie pomóc możesz spokojnie powtarzać „wdech, wydech”. I obserwuj po prostu, co się z Tobą dzieje.

METODA 2

Usiądź wygodnie (lub się połóż), na początek możesz zamknąć oczy. I skup się tylko na swoim oddechu. Nigdzie się nie spiesz – daj sobie na początek 5-10 minut. Po chwili skupiania się na oddechu zacznij obserwować i skupiać się na wrażeniach w Twoim ciele – zauważ, czy naprawdę wygodnie siedzisz albo leżysz; dostrzeż, która z części Twojego ciała jest napięta, a która rozluźniona. Pozwól sobie doświadczyć uczucia chłodu albo ciepła, tego, jak leżą Twoje ubrania. Pozwalaj myślom i uczuciom przypływać i odpływać. Nie oceniaj ich.

METODA 3

Ostatnim bardzo znanym sposobem jest ćwiczenie z np. rodzynką – usiądź sobie spokojnie i weź do ręki suszoną rodzynkę. Zwróć uwagę na to, czy jest ciężka czy lekka; czy jest klejąca, czy sucha w dotyku, przyjrzyj się jej strukturze. Potem połóż na języku – jest słodka, czy bez smaku? A może masz ochotę ją pogryźć? Co czujesz, kiedy ją powoli rozgryzujesz? W trakcie ćwiczenia zauważaj swoje myśli i uczucia, ale nie rozważaj ich i nie przypisuj im oceny. Po prostu je obserwuj. 

Można znaleźć najlepszy dla siebie sposób na praktykowanie uważności – w trakcie słuchania spokojnej melodii, w kontakcie z naturą, sprzątając, przesadzając kwiaty, podczas kąpieli, itd. 

Celem nauczenia się i praktykowania większej uważności na co dzień jest lepszy kontakt ze sobą – swoimi myślami, uczuciami, swoim ciałem. Taki rodzaj uważności pozwala poszerzać świadomość samego siebie, swoich reakcji i impulsów, ale też swoich potrzeb i granic.

Powstało wiele badań, które dowodzą, że regularne praktykowanie uważności pozwala osiągnąć większy spokój (zmniejszyć poziom stresu), wspomaga przy leczeniu lęków, depresji czy cierpienia somatycznego. Poprawia również pamięć i uwagę.


Pamiętaj! Kiedy jesteś uważny na siebie i innych, to uczysz się również akceptacji i możliwości docenienia, wdzięczności.


A więc… jaka jest różnica między uważnością a mentalizacją?

Mentalizacja (= proces myślowy) pozwala nam zrozumieć, że zachowanie nas samych, ale też innych osób jest wynikiem naszych uczuć, myśli, potrzeb czy przekonań. Dzięki takiej świadomości jesteśmy w stanie zareagować nie tylko na to, co widzimy oczami, ale głównie w związku z tym, co wiemy o nas samych i co może stać za zachowaniem innych osób. 

Mentalizacja to zdolność, którą można przyrównać do empatii:

  • W empatii skupiamy się na odczuwaniu uczuć i wyobrażaniu tego, co się dzieje z drugim człowiekiem. 
  • Tym, co odróżnia mentalizację od empatii, jest głównie wychodzenie poza własną perspektywę, poszerzanie świadomości o kontekst, szukanie związków przyczynowo-skutkowych, wychodzenie poza własny umysł i próba zrozumienia drugiego człowieka.

Czyli dzięki empatii wczuwamy się w stan emocjonalny innych, a dzięki mentalizacji możemy zrozumieć jego przyczynę.  


Małe ćwiczenie

Wyobraź sobie, że przed Tobą stoi Twój przyjaciel/przyjaciółka – zatrzymaj się na chwilę i dostrzeż, jak na tę osobę reaguje Twoje ciało, jakie masz myśli i uczucia. A teraz przypomnij sobie jakąś Waszą sprzeczkę, kłótnię, być może sytuację, w której krzyczeliście czy płakaliście. Na początek spróbuj zastanowić się nad tym, co wtedy czułeś, jakie myśli przychodziły Ci do głowy, jak rozumiesz własne reakcje i zachowanie. Czy zareagowałeś na to, co się działo, czy może coś, co przydarzyło się wcześniej miało wpływ na to, jaki byłeś/byłaś w tej sytuacji. Kiedy na spokojnie przeanalizujesz siebie, skup się na swoim przyjacielu/przyjaciółce – spróbuj sobie wyobrazić, że jesteś nim/nią – co czujesz, myślisz w tej sytuacji? Czego się boisz? Co mogło mieć wpływ na Twoją reakcję?

Dzięki takiej próbie rozumienia siebie i drugiej osoby może być Ci łatwiej zrozumieć, co i dlaczego się zadziało. Możesz się zastanowić, co by Wam (i Tobie, i Twojemu przyjacielowi/przyjaciółce) było w takim momencie potrzebne, pomocne (np. poproszenie kogoś o pomoc, pomilczenie przez chwilę, przytulenie, wysłuchanie, nie ocenianie, akceptowanie, poszukanie wspólnie pomocy, itd.).

Być może taki sposób uczenia się rozumienia siebie i innych może Ci pomóc następnym razem w kontakcie z przyjacielem, przyjaciółką, rodzicem, pedagogiem czy kimś zupełnie nowym. 

Im częściej będziesz ćwiczyć swoją zdolność do mentalizowania, stanie się ona dla Ciebie naturalna – będziesz w stanie lepiej zrozumieć własne reakcje emocjonalne i zachowania, sytuacje społeczne, opinie. Im lepiej rozumiemy siebie samych, tym łatwiej jest próbować zrozumieć umysły innych.

Należy również pamiętać, że to, co sobie pomyślimy, nie zawsze zgodne jest z tym, jak inni faktycznie myślą. Warto interesować się i pytać o to, co druga osoba ma na myśli i sprawdzać, czy dobrze ją rozumiemy.  

Warto pamiętać, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Każda z emocji informuje nas o potrzebach (spełnionych lub nie) bądź granicach (np. kiedy zostały przekroczone).

Dzięki mentalizacji (rozumianej również jako możliwość zdystansowania się na chwilę, ochłonięcia) można rozmawiać o emocjach bez ich intensywnego przeżywania. 

To, co jest ważne, to uświadomienie sobie, że prezentowane zachowanie (krzyk, płacz, foch) jest wynikiem uczuć, myśli, potrzeb i granic. Dzięki temu możemy nie skupiać się na widocznym zachowaniu (i wyciągać z góry założone wnioski), lecz porozmawiać z drugą osobą o naszych i jego uczuciach, myślach, zaspokojonych (bądź nie) potrzebach, przekroczonych (lub nie) granicach. Możemy zrozumieć, skąd pochodzi zachowanie i sprawdzić, co jest potrzebne, aby lepiej czuć się w danej sytuacji. 

Dzięki mentalizacji i rozmowie możesz nie tylko zrozumieć co się dzieje z Tobą, czy inną osobą, ale też zobaczyć, że być może inni widzą świat różnie, że mogą mieć inne uczucia, że mogą rozumieć rzeczywistość i sytuacje odmiennie.

W ten sposób pomagamy sobie poszerzać dotychczasowa perspektywę i znajdywać to, co jest ważne i potrzebne.


Logo strony

DOŁĄCZ DO NASZEGO PROGRAMU I NAUCZ SIĘ:

Jak rozpoznawać emocje u siebie i innych? Jak je nazywać i wyrażać?
Co robić w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych?
Jak mądrze o siebie dbać i wspierać osoby w swoim otoczeniu?


Stowarzyszenie Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa

Stowarzyszenie
Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa
ul. Posag 7 Panien 16/181
02-495 Warszawa
kontakt@psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl


© All rights reserved. Designed by Maciej Satkiewicz & Beruf

Do góry