Rodzice
Dorastanie to czas zmian we wszystkich obszarach. Jak pomóc dziecku w odkrywaniu siebie?
Twoje dziecko jest nastolatkiem. Czasami zachowuje się, jakby miało o wiele mniej lat niż ma — wydaje się, że nic nie umie, o wszystkim zapomina, chce się przytulać i razem spać.
Innym razem zatrzaskuje Ci drzwi przed nosem, oznajmiając tym samym: „Mam swoje sprawy, nic Ci do tego”.
Tak, jak Twoje dziecko przeżywa emocjonalny armagedon, tak i Ty doświadczasz mieszanki wybuchowej, towarzysząc mu w procesie dorastania.
Poniżej dowiesz się więcej o dorastaniu.
1. EMOCJE. Twoje dziecko przeżywa skrajne emocje – od euforii i szczęścia, poprzez wściekłość, do najgłębszej rozpaczy. Wszystko jest odczuwane w sposób totalny: czy to złość, szczęście czy smutek.
Ponadto zdarza się, że dziecko da upust swoim emocjom, a potem Ty zostajesz z tym „ładunkiem”. Złym pomysłem jest wyładowanie się zwrotne na dziecku. To tylko pogorszy sytuację.
EMOCJE: PORADA
Dobrym rozwiązaniem może być podzielenie się trudnymi emocjami z inną osobą dorosłą lub rozładowanie ich np. poprzez jakąś aktywność fizyczną. A być może przychodzi Ci do głowy jeszcze coś innego.
2. KŁÓTNIE. Prawdopodobnie przez większość czasu czujesz się ze swoim dzieckiem jak na ringu. Ono szybko i pewnie zadaje ciosy, robi uniki, a Ty starasz się bronić i utrzymać na nogach. Czasem się zezłościsz i też zaatakujesz.
Czy naprawdę chcesz, by tak wyglądały wasze kontakty? Oczywiście, że nie. Jednak emocje Twojego dziecka, spowodowane burzą hormonów, powodują, że w takiej scenerii niejednokrotnie się obracacie. Jak można to przerwać? Wyjdź z ringu.
KŁÓTNIE: PORADA
Wyobraź sobie, że Twoje dziecko uzbrojone po zęby w kask i rękawice bokserskie po raz kolejny zaprasza Cię, a raczej wyzywa na pojedynek, rzucając jakiś uszczypliwy komentarz. Spróbuj nie podejmować tej rękawicy. Weź głęboki oddech. Przeczekaj. Pomyśl, że Twoje dziecko musi wyładować swoją złość i ma pod ręką Ciebie, lecz Ty tak naprawdę nie jesteś adresatem.
Spróbuj przyjąć złość dziecka, nie odnosząc jej do siebie, na zasadzie: „Tak, widzę, że jesteś wściekły, lecz ja nie jestem za to odpowiedzialny/a”.
Pamiętaj o tym, że Wasze relacje nie składają się wyłącznie z trudnych chwil. Spróbuj sobie przypomnieć te dobre momenty, w których czułeś bliskość ze swoim dzieckiem, dobrze się bawiliście, był śmiech i radość. To pomaga oczyścić powietrze.
3. ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Zmienne nastroje u nastolatka mogą spowodować, że będziesz zastanawiać się, czy to Twoja wina, czy to przez Ciebie Twoje dziecko ma zły humor, jest smutne, zamyka się w sobie, albo wybucha.
Czy dobrze je wychowałeś/aś, czy może popełniłeś/aś jakiś błąd, że tak się zachowuje?
Czy jest nieszczęśliwe?
Takie pytania mogą pojawiać się w Twojej głowie i są u rodziców naturalne. Dobrze, żebyś wiedział/a, że nastrój Twojego dziecka i poczucie szczęścia najczęściej nie są związane z czymś, co leży po Twojej stronie.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ: PORADA
Jeśli masz wątpliwości, możesz wprost zapytać o to swoje dziecko: „Czy zrobiłem/łam coś nie tak, że się teraz złościsz/ jesteś smutny?”.
Jest szansa, że traktując swoje dziecko i jego emocje serio, ono też da Ci uczciwy komunikat. Pomimo że nam rodzicom trudno jest przyjmować słowa ewentualnej krytyki z ust naszych dzieci, należy wziąć je pod uwagę.
4. OPARCIE. Kiedy widzisz, że Twoje dziecko przeżywa głęboki smutek i zamyka się w swoim pokoju, możesz odczuwać bezradność i niepokój.
Zapewnij dziecko o tym, że jesteś, żeby wiedziało, że może liczyć na Twoje wsparcie i obecność. I zadbaj o siebie. Pamiętaj, że dorastanie nastolatka to etap przejścia od bycia dzieckiem do dorosłości.
Ty jesteś dorosłym, który niczym latarnia morska ma wskazywać dziecku kierunek, w którym ma podążać i stanowisz źródło światła-wsparcia na wzburzonym oceanie jego życia. Potrzebujesz do tego sam stać na solidnej skale.
OPARCIE: PORADA
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wzmocnienia albo że nie radzisz sobie z emocjami, które są w Tobie, umów się na konsultację z psychologiem lub psychoterapeutą wspierającym rodziców.
Czy pamiętasz jeszcze, co sprawia Ci radość?
Co lubisz robić w wolnym czasie, co daje Ci poczucie, że żyjesz?
Jeśli tak, to zachęcam, żebyś po to sięgnął/sięgnęła. Jeśli nie, to daj sobie trochę czasu, żeby sobie o tym czymś przypomnieć albo tego poszukać.
Może to być wyjście do kina z przyjacielem/przyjaciółką, czas na poczytanie książki, spotkanie ze znajomymi w kawiarni, wspólne wieczory przy brydżu, uprawianie sportu, czas z partnerem/partnerką/mężem/żoną itp.
Pamiętaj, że oprócz bycia rodzicem masz swoje życie, które nie kręci się jedynie wokół tej roli.
Jak rozpoznawać emocje u siebie i innych? Jak je nazywać i wyrażać?
Co robić w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych?
Jak mądrze o siebie dbać i wspierać osoby w swoim otoczeniu?
Stowarzyszenie
Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa
ul. Posag 7 Panien 16/181
02-495 Warszawa
kontakt@psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl
© All rights reserved. Designed by Maciej Satkiewicz & Beruf