Młodzież



Przyjaciółki spacerujące po plaży

8. Wspieram: jak pomóc sobie
Samowsparcie nastolatków


Wiemy, jak ciężko jest Ci poruszać się w gąszczu przeżywanych emocji i konfliktów wewnętrznych, dlatego poniżej proponujemy Ci kilka sposobów dla samoukojenia. Umiejętność ta polega na oferowaniu sobie wsparcia w chwilach, gdy uczucia zalewają nas z siłą tsunami i ciężko jest nam wytrzymać pod ich naporem.

Przede wszystkim — masz prawo czuć się zagubiony/a!

Moment rozwojowy, z którym obecnie przychodzi Ci się zmagać, zapewne nie należy do najłatwiejszych. Boleśnie przeżywasz chwiejność nastrojów i łatwo wpadasz w irytację, co niejednokrotnie prowadzi do konfliktowania się z otoczeniem. Twoje ciało zmienia się nie do poznania i trudno jest Ci się w nim odnaleźć. Zdarza Ci się też pod wpływem impulsu podejmować decyzje, które wpędzają Cię w kłopoty. Masz poczucie, że dorosłym trudno jest Cię zrozumieć i często czujesz się osamotniony. Zapewne można by było jeszcze długo mnożyć wyzwania, które stawia przed Tobą życie. W dużej mierze odpowiedzialne są za to zmiany hormonalne, które mają miejsce w Twoim ciele oraz to, że Twój mózg znajduje się obecnie w poważnej przebudowie. 

Jak wspomagać się na co dzień? 

  • Praktykuj uważne oddychanie. Możesz skorzystać tu z podpowiedzi, kiedy idzie o to, jak należy świadomie oddychać, która znajduje się tutaj. Kiedy coś zdenerwuje Cię w ciągu dnia i nie będziesz w stanie na spokojnie zrealizować omawianej przez nas na praktyki, możesz jako alternatywę wyobrazić sobie, np. jak zdmuchujesz świeczki na torcie. Najpierw weź krótki wdech, a potem spróbuj zdecydowanie dłuższym wydechem rozprawić się z bijącym od ciasta blaskiem. Taka wizualizacja w myślach naprawdę może być pomocna, aby skupić się na tym zadaniu!
  • Zapisz to, co czujesz! Jedną z metod na ułożenie się z tym, czego doświadczasz, jest pisanie. Możesz w ten sposób przelać na papier swoje troski, codzienne niepokoje czy przykre wspomnienia. Nie musisz dbać o gramatykę czy interpunkcję, ponieważ tu ważny jest sam akt kreacji i możliwość uczesania myśli, które Ci towarzyszą. Pamiętaj, że papier wszystko przyjmie! Jeśli nie jesteś fanem pamiętników, możesz wybrać inną formę ekspresji. Równie dobrze można zamienić długopis na kredki i wyrazić to, co przeżywasz poprzez rysunek czy komiks. Szukaj takiej opcji, która będzie sprawiała Ci przyjemność i pozwoli na uwolnienie tego, co zalega Ci w systemie.
  • W trudnych chwilach przywołuj dobre wspomnienia lub wyobraź sobie swoje bezpieczne miejsce. To może być obraz, który przynosi Ci ukojenie i wiąże się dla Ciebie z odczuwaniem przyjemności i relaksu. Aby wspomóc się w tym zadaniu, możesz zastanowić się, jak Twoje zmysły odbierają to miejsce. Zadaj sobie zatem pytanie nie tylko o to, co widzisz, ale także, co słyszysz, czy jaki zapach czujesz na myśl o tej miejscówce. Jeśli Twoją oazą byłaby np. zatoczka przy plaży, to spróbuj wyobrazić sobie, jak fale uderzają o brzeg i głaszczą Twoje stopy, gdy wygrzewasz się na słońcu. Możliwe jest tu wspomaganie się poprzez zapisy dźwięków pasujących do scenerii, która pojawia się w Twojej fantazji. Wpisz np. na YouTube hasło  „szum morza” i wybierz filmik, który pomoże Ci zintensyfikować doświadczenie kontaktu z tym, co rozluźnia i koi.
  • Odraczaj swój niepokój. Świadomie zdecyduj, że później zajmiesz się niepokojącymi Cię myślami, a tu i teraz kierunkuj swoją uwagę na to, co zajmowało Cię przed ich pojawieniem się. Aby sobie pomóc, możesz wesprzeć się poprzez zapisanie tych myśli na kartce i w ten sposób wręcz fizycznie się od nich zdystansować. Umów się ze sobą na taki czas w ciągu dnia (pora oraz długość przysiadu), gdy będziesz się martwił tym, co wcześniej zostało zaparkowane. Pamiętaj, aby nie robić tego tuż przed snem! Martw się tylko tym, co nadal uważasz za istotne. 


Spotykaj się z osobami, które są dla Ciebie ważne. Rozmowa z przyjaciółką czy przyjacielem jest tym, co naprawdę może ukoić Twoje zszargane nerwy i być ogromnym wsparciem, kiedy chodzi zarówno o codzienne bolączki, jak i grubsze tematy.

Nie wahaj się poprosić o pomoc, jeśli czujesz, że jest Ci ciężko i potrzebujesz dodatkowego wsparcia! Gdy masz poczucie, że może być Wam trudno rozwikłać to, co wydarza się w Twoim życiu jedynie w duecie, szukaj dorosłych, którym ufasz i będziesz w stanie zawierzyć ze swoimi bolączkami. Możesz pokierować się do rodziców (swoich lub przyjaciółki/przyjaciela), jak i uderzyć do któregoś ze swoich ulubionych nauczycieli czy szkolnego psychologa.

Polecamy Twojej uwadze również zakładkę z pomocowymi namiarami, które na naszej stronie znajdziesz tu:

 Gdzie znaleźć pomoc.


Logo strony

DOŁĄCZ DO NASZEGO PROGRAMU I NAUCZ SIĘ:

Jak rozpoznawać emocje u siebie i innych? Jak je nazywać i wyrażać?
Co robić w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych?
Jak mądrze o siebie dbać i wspierać osoby w swoim otoczeniu?


Stowarzyszenie Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa

Stowarzyszenie
Psychologowie i Psychoterapeuci dla Społeczeństwa
ul. Posag 7 Panien 16/181
02-495 Warszawa
kontakt@psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl


© All rights reserved. Designed by Maciej Satkiewicz & Beruf

Do góry