Jak sobie radzić z trudnymi sprawami?
Często nie decydujesz się mówić o jakimś trudnym temacie, ponieważ czujesz się osamotniony/osamotniona, myślisz o sobie, że jesteś dziwny/dziwna, bo borykasz się z takim problemem.
Niejednokrotnie okazuje się, że po powiedzeniu czy ujawnieniu treści tabu, ta życzliwa i przyjazna osoba może zareagować nie tylko zrozumieniem, ale też pokazać swoje trudności, z którymi czuje się wyobcowana, dziwna, odstająca od innych. Okazuje się wówczas, że nie jesteś z tym sam/sama.
Warto dać szansę sobie i innym.
Rozejrzyj się i sprawdź, czy w Twoim otoczeniu jest osoba, przy której bezpiecznie jest się otworzyć, nie reaguje oceną, krytyką, a jej obecność jest dla Ciebie dobra.
To mogą być rodzice, rodzeństwo, wujek, ciocia czy dziadkowie, a nawet ktoś spoza rodziny jak znajomi, przyjaciele, trener, nauczyciel, pedagog, czy psycholog szkolny, internetowy zaufany przyjaciel.
Otwieranie swoich trudnych spraw z odpowiednimi osobami pomaga budować bliskie i trwałe relacje oparte na zaufaniu, bliskości, wzajemnym dzieleniu się codziennymi trudnościami.
Co się dzieje, kiedy tłumisz w sobie trudny temat?
Może Cię jeszcze bardziej obciążać, ponieważ jesteś z nim sam/sama.
Starasz się udawać, że dany temat nie istnieje. W związku z tym izolujesz się, unikasz kontaktów z ludźmi, spędzasz czas w samotności, obcując tylko ze swoimi myślami. Innym sposobem unikania trudnych tematów jest rzucanie się w wir kontaktów towarzyskich i nawiązywanie powierzchownych relacji, uniemożliwiając tym samym dzielenie się tym, co nas obciąża wśród zaufanych osób. Zamknięcie trudnego tematu w sobie może skutkować dolegliwościami psychosomatycznymi, np. bólem głowy, brzucha czy pleców i objawiać się w postaci smutku, drażliwości czy wybuchów złości.
Tłumiąc w sobie trudne sprawy, uniemożliwiasz sobie otrzymanie wsparcia od innych, co często pogłębia poczucie osamotnienia i przytłoczenia.
Ważne jest też to, jak Ty reagujesz, kiedy ktoś przed Tobą otwiera swoje trudne tematy. Zastanów się, czy oceniasz lub krytykujesz tę osobę. Bywa tak, że sami nie chcemy być oceniani i tego oczekujemy od innych, a nieświadomie oceniamy i krytykujemy. To nie jest pomocne w budowaniu bliskich relacji.
Z jakich form wsparcia możesz skorzystać?
Czyli rozmowa profesjonalistą: z psychologiem lub psychoterapeutą.
Czyli grupy rozwojowe i terapeutyczne dla młodzieży, prowadzone przez profesjonalistę.
- SPOŁECZNOŚCI TERAPEUTYCZNE
Czyli osoby, które tak jak Ty postawiły na samoświadomość i rozwój.
- PSYCHOLOGICZNE FORA INTERNETOWE
Czyli przestrzenie, w których ludzie z zaciekawieniem rozmawiają ze sobą i o sobie.
- TELEFONICZNE LINIE WSPARCIE
Czyli wyszkolone osoby, które zajmują się wspieraniem dzieci i młodzieży.
Pamiętaj, kiedy czujesz, że przestałeś/aś sobie radzić sam/a, warto sięgnąć po wsparcie specjalisty. Możesz poprosić swojego rodzica lub opiekuna, aby poszukał dla Ciebie profesjonalnej pomocy.